Grattis till Anki Arvidson

1

Uppgift ett av trettio: Ögonflicka.
Svar: 4 bokstäver
Facit: IRIS
Vinnare: Anki Arvidson, 48 sekunder.
Fakta om nästa uppgift: Kategori A

Aktuell tabell:

1. Anki Arvidson, 5 poäng
2. Gunnel Moberg, 3 poäng
3. Signhild Hortberg, 2 poäng
4. Ditte Akker, Ing-Britt Jönsson, Åsa Bäcklund, Primrose, RosMarie Danielsson, Maria Bergman, Gunbritt, KerstinCecilia, Solveig Svensson, Znogge, Lisbeth ”Lippe” Forsberg, Ezter, Susan Johansson, Wiolettan, Marie Kristoffersson, Ingrid Levander, Eva Rohlén, Börje Carlsson, 1 poäng
22. Lma, 0 poäng
23. Övriga, 0 poäng

Självklart är det bäst att trycka på ”Följ” min blogg – då får du direkt reda på när jag lagt in något nytt. Ordet Följ står på ett par olika ställen. Dels i höger marginal en bit ner. Dels om man trycker på kommentarer och scrollar.

Fast text:
A. Tio uppgifter kommer att dyka upp på klockslagen 07.00, 10.00, 15.00, 18.00,19.00, 20.00 och 21.00.
B. Tio uppgifter läggs in på bestämda klockslag. När? Detta kommer att berättas om här på bloggen (ska bli extra spännande).
C. Tio uppgifter kan komma när som helst under månaden.

OBS! Ibland kan det bli mer än en fråga samma dag. Exempelvis när lekledaren behöver fritid en annan dag. 🙂

EFTER det att en uppgift är stängd kommer jag att föra in en aktuell tabell UNDER uppgiften, lämna rätt svar, tala om vem som har vunnit och berätta om nästa uppgifts kategori, A, B eller C.


64 tankar på “Grattis till Anki Arvidson

  1. Jag är en fruktansvärt dålig tävlingsmänniska men svarar som alla andra ämdå Iris och önskar dig samtidigt en trevlig söndag. Kan du denna? Engelsk ögonelev. Dålig…jag vet…
    Kram / RosMarie

  2. Jaha, där hann jag inte med alls. Men, jag lyssnade på gudstjänsten, så det är inget att göra åt. Men fem över 10 hade du ännu inte ställt frågan?
    1 poäng, nja, som tävliingsmänniska är det lika med noll, nästan, detta kanske ändå inte är något för mig.
    Iris.

    • 🙂 10.05 hade jag redan fått in fem svar. Du kan se deras tider i deras kommentarer. Jag la in exakt klockan 10.00. Samtidigt startade jag tiduret på mobilen och klockade Anki för 48 sekunder. Jag avrundade hundradelarna. 🙂
      Detta gissade jag var en lätt uppgift. Förra året hände det fem gånger att INGEN VINNARE vann. Det vill säga ingen lyckade få dit rätt svar. Samtidigt vet jag aldrig vad som är lätt eller svårt. Ibland lurar någon iväg de andra. Det är en del av charmen med denna tävling som jag enbart gör för att roa och glädja.
      En poäng varje gång är guld värd. Det skulle ge en sjätte plats om jag jämför med de två tidigare åren. Dessutom räcker det med femton poäng för att ha chans att vinna en lott. Kram. <3. En poäng är dubbelt så mycket som den får som svarar fel eller inte svarar alls. 😉

  3. Jag kan härmed se att alla dina kära bloggvänner skrivit Iris… även här finns det mycket färg… Jag och min kära make tog oss en härlig hotellfrukost på gamla Svea, tittade ut över slottet och njöt av alla höstfärger. Strosade sedan hem och njöt av Nissans vatten och höstprakten i Norrekattspark. Ha en fantastisk november Bobo! kram

      • Ja, debuten måste ske nån gång. Idag var det dags. Y gjorde ett tappert försök också men tekniken måste ha spelat henne ett spratt.

      • Du valde ett bra tillfälle som gav poäng. Tekniken spelar ofta mig ett spratt. 😦 Mitt internet gillar inte fiber. Det är därför jag flyttat upp en våning inför denna månadstävling. Annars hade det varit kris vid alla trettio tillfällena.
        Du får ha en intern fight med Yvonne. Det står 1-0 till dig. 🙂
        Imorgon har ni ett födelsedagsbarn att uppvakta. 🙂 Usch vad tiden går. Snart är barnen äldre än oss. 😉

  4. Ja här har de gissat redan hej vilt ser jag och just nu kommer jag inte på nåt annat för jag tänkte också Iris 🙂 men jag önskar dig en fin fortsättning på söndagen i alla fall
    kram

    • Stort GRATTIS igen. Jag tycker du haft två tempo i min tävling. Antingen blixtsnabb. Ditt rekord är 30 sekunder. Detta var din fjärde titel och som för upp dig på delad 6:e plats bland de 19 personer som vunnit en titel. Eller så har ditt svar kommit precis innan jag varit på väg att stänga uppgiften. Där jag skrivit klart min text och suttit och tittat på text-TV klockan för att trycka iväg stängningen i exakt rätt sekund. Då har det vid några tillfällen plingat till och jag sett ditt foto. Kul minnen. 🙂 Nu har jag tre timmars uppgifter …
      Kram

  5. Hej Lekledaren!
    Tack för omtanken, men jag glömde ändå ta med mig någon lapp till läkaren. Som vanligt kom jag hem och var minst sagt snopen och arg på mig själv.
    Kram och trevlig kväll.

    • Det var inte bra om det stod något viktigt på lappen som du gärna ville ha ett klokt svar på. Hoppas i alla fall att besöket gav något positivt och att du möttes av medmänsklighet och information på ”vardagssvenska” utan krångliga termer.
      Tack ska du ha.
      Kvällskram Bosse

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s