Zweiundzwanzig

Uppgift 22 av 30: En sorts frön
Svar: 8 bokstäver
Facit: CHIAFRÖN
Vinnare: Kerstin Nilsson  ❤
Dagens tävlingstid: 18.00-18.30

Rätt årtal: 1994
Vinnare: Wiolettan

Tabell efter 22 uppgifter av 30:
Kategori ett:

1. Anki Arvidson, 78 p.
2. Znogge, 75 p.
3. Wiolettan, 63 p.

Kategori två:
4. Gunnel Moberg, 62 p.
5. Eva-Lotta, 60 p.
6. Eva Rohlén, 54 p.
7. Lisbeth Åhlskog, 50 p.
8. Gunilla Wahlberg, 47 p.
9. Annika Sohlin, 38 p.
10. Beppan, 30 p.

Kategori tre:
11. Maj Johansson, 29 p.
12. Minton, 28 p.
13. Ethel Hedström, 27 p.
14. Signhild Hortberg, 26 p.
15. Lena Wik, Cecilia Ottosson 25 p.
17. Kerstin Cecilia, Inger Börmark, 21 p.
19. Susie på Stjärnarve, Thomas Petersson, 20 p.

Kategori fyra:
21. Kerstin Nilsson, 18 p.
22. Sven-Arne Petersson, 17 p.
23. Anette Åkesson, 12 p.
24. Primrose, Marie Kristoffersson, 11 p.
26. Laila Larsson, 10 p.
27. Ditte Akker, 8 p.
28. Pelle Börmark, Pia Boman, 6 p.
30. Eva Johansson, 5 p.

Kategori fem:
31. Ing-Britt Jönsson, Börje Carlsson, 3 p.
32. Yvonne Carlsson, 2 p.
34. Marianne Johansson Sturk, Mia Juliusson, Åse Holmander-Mehlin, 1 p.
37. Övriga, 0 p. 😊

Kategori sex/Titlar:
Ju fler segrar – desto större procentchans att vinna.
Anki Arvidson, 5
Znogge, 1
Gunnel Moberg, 3
Gunilla Wahlberg, 1
Eva Rohlén, 1
Beppan, 1
Wiolettan, 2
Ethel Hedström, 1
Eva-Lotta, 2
Kerstin Nilsson, 1
Ingen Vinnare, 4 (utom tävlan)

Kategori sju/ Årtalet då fotot togs:
1. Eva Rohlén, 4 p.
2. Wiolettan, 2 p.
3. Anki Arvidson, 1 p.
4. Gunnel Moberg, 1 p.
5. Lisbeth Åhlskog, 1 p.
6. Thomas Petersson, 1 p.
7. Anette Åkesson, 1 p.
8. Laila Larsson, 1 p.
9. Znogge, 1 p.
10. Lena Wik, 1p.
11. Minton, 1 p.
12. Eva-Lotta, 1 p.
13. Pia Boman, 1 p.
x. Ingen Vinnare, 5 p. (utom tävlan)

Kategori åtta/Jultema – 19 av 24 kort, redovisas ett i taget:
1. Znogge, 50 p.
2. Lena Wik, 39 p.
3. Anki Arvidson, 36 p
4. Ditte Akker, 25 p.
5. Gunnel Moberg, 24 p.
6. Eva Rohlén, 22 p.
7. Minton, 20 p.
8. Wiolettan, Eva-Lotta, Lisbeth Ahlskog, 19 p.
11. Susie på Stjärnarve, Gunilla Wahlberg, 18 p.
13. Thomas Petersson, 16 p.
14. Beppan, Anette Åkesson,14 p.
16. Laila Larsson, Ethel Hedström,13 p.
18. Cecilia Ottosson, 11 p.
19. Kerstin Cecilia, 10 p.
20. Börje Carlsson, Marie Kristoffersson, 9 p.
22. Sven-Arne Petersson, 8 p.
23. Åse Holmander Mehlin, 6 p.
24. Annika Sohlin, 5 p.
25. Gun Toresson, Ing-Britt Jönsson, Pia Boman, Maj Johansson, 4 p.
29. Eva Johansson, 3 p.
30. Johan Abrahamsson, Anne Bondin, Inger Börmark, Primrose, Yvonne Carlsson, Katarina Olofsson 2 p.
36-40. Mia Juliusson, Martin Lidén, Signhild Hortberg, Gunilla Johansson,
Bergalott, 1 p.

Kategori nio/1-30 på främmande språk:
Tävlingsdag är fredagen den 30 november.
Information om tid och regler lades in i ett blogginlägg söndagen den 11 november. Scrolla tillbaka dit!
Personen med flest rätt först vinner en Skrap-Kryss.

Ps. Regler & information. Tryck här!
https://bosseliden.wordpress.com/2018/10/18/i-november-vid-den-har-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Annonser