Sixteen

Uppgift 16 av 30: Redskap inom friidrott
Svar: 4 bokstäver
Facit: HÄCK (Valde jag till facit för att jag hade så usel ”klippteknik” i denna gren)
Vinnare: Ethel Hedström  ❤
Dagens tävlingstid: 18.00-18.30

Rätt årtal: 1994
Vinnare: Minton

Tabell efter 16 uppgifter av 30:
Kategori ett:

1. Znogge, 53 p.
2. Anki Arvidson, 50 p.
3. Gunnel Moberg, 49 p.

Kategori två:
4. Wiolettan, 42 p.
5. Eva Rohlén, Gunilla Wahlberg, 40 p.
7. Annika Sohlin, 38 p.
8. Lisbeth Åhlskog, 34 p.
9. Eva-Lotta, 26 p.
10. Beppan, 25 p.

Kategori tre:
11. Ethel Hedström, 24 p
12. Minton, 21 p.
13. Signhild Hortberg, Maj Johansson, 20 p.
15. Susie på Stjärnarve, 16 p.
16. Inger Börmark, 15 p.
17. Sven-Arne Petersson, Cecilia Ottosson, Lena Wik, 13 p.
20. Thomas Petersson, 11 p.

Kategori fyra:
21. Laila Larsson, Kerstin Cecilia, 10 p.
23. Ditte Akker, Marie Kristoffersson, 8 p.
25. Anette Åkesson, 7 p.
26. Pelle Börmark, 5 p.
27. Primrose, 4 p.
28. Ing-Britt Jönsson, 3 p.
29. Yvonne Carlsson, Pia Boman, Börje Carlsson, Eva Johansson, Kerstin Nilsson, 2 p

Kategori fem:
34. Marianne Johansson Sturk, Mia Juliusson, 1 p.
36. Övriga, 0 p. 😊

Kategori sex/Titlar:
Ju fler segrar – desto större procentchans att vinna.
Anki Arvidson, 3
Znogge, 1
Gunnel Moberg, 3
Gunilla Wahlberg, 1
Eva Rohlén, 1
Beppan, 1
Wiolettan, 1
Ethel Hedström, 1
Ingen Vinnare, 4 (utom tävlan)

Kategori sju/ Årtalet då fotot togs:
1. Eva Rohlén, 2 p.
2. Wiolettan, 1 p.
3. Anki Arvidson, 1 p.
4. Gunnel Moberg, 1 p.
5. Lisbeth Åhlskog, 1 p.
6. Thomas Petersson, 1 p.
7. Anette Åkesson, 1 p.
8. Laila Larsson, 1 p.
9. Znogge, 1 p.
10. Lena Wik, 1p.
11. Minton, 1 p.
x. Ingen Vinnare, 4 p. (utom tävlan)

Kategori åtta/Jultema – 14 av 24 kort, redovisas ett i taget:
1. Znogge, 33 p.
2. Anki Arvidson, 28 p.
3. Ditte Akker, Lena Wik, 23 p.
5. Gunnel Moberg, 19 p.
6. Eva Rohlén, 16 p.
7. Susie på Stjärnarve, Minton, 15 p.
9. Wiolettan, Eva-Lotta, 14 p.
11. Gunilla Wahlberg, Laila Larsson, 13 p.
13. Thomas Petersson, Lisbeth Ahlskog, 12 p.
15. Beppan, 10 p.
16. Ethel Hedström, 9 p.
17. Anette Åkesson, Marie Kristoffersson, Kerstin Cecilia, 7 p.
20. Åse Holmander Mehlin, Börje Carlsson,
Cecilia Ottosson, 6 p.
23. Sven-Arne Petersson, Annika Sohlin, 5 p.
25. Gun Toresson, Ing-Britt Jönsson, 4 p.
27. Pia Boman, 3 p.
28. Eva Johansson, Johan Abrahamsson, Anne Bondin, Inger Börmark, 2 p.
32-39. Primrose, Maj Johansson, Yvonne Carlsson, Mia Juliusson, Martin Lidén, Katarina Olofsson, Signhild Hortberg, Gunilla Johansson, 1 p.

Kategori nio/1-30 på främmande språk:
Tävlingsdag är fredagen den 30 november.
Information om tid och regler lades in i ett blogginlägg söndagen den 11 november. Scrolla tillbaka dit!
Personen med flest rätt först vinner en Skrap-Kryss.

Ps. Regler & information. Tryck här!
https://bosseliden.wordpress.com/2018/10/18/i-november-vid-den-har-