Dodeka

Uppgift 12 av 30: Viktigt organ
Svar: 5 bokstäver
Facit: LUNGA
Vinnare: Eva Rohlén  ❤  (Eva blev segrare nummer 31 genom åren)
Dagens tävlingstid: 18.00-18.30

Rätt årtal: 2013 (Kortet taget inför lanseringen av ”Mina fotsteg i ditt hjärta”)
Vinnare: Laila Larsson

Tabell efter 12 uppgifter av 30:
Kategori ett:

1. Anki Arvidson, 46 p.
2. Znogge, 42 p.
3. Gunnel Moberg, Eva Rohlén, 36 p.

Kategori två:
5. Annika Sohlin, 30 p.
6. Gunilla Wahlberg, 26 p.
7. Wiolettan, 25 p.
8. Lisbeth Åhlskog, Eva-Lotta, 24 p.
10. Signhild Hortberg, 16 p.

Kategori tre:
11. Minton, Inger Börmark, 15 p.
13. Maj Johansson, 13 p.
14. Beppan, Ethel Hedström, 12 p
16. Cecilia Ottosson, Sven-Arne Petersson, 11 p.
18. Ditte Akker, Laila Larsson, 8 p.
20. Thomas Petersson, Lena Wik, 7 p.

Kategori fyra:
22. Marie Kristoffersson, Susie på Stjärnarve, 6 p.
24. Pelle Börmark, 5 p.
25. Kerstin Cecilia, Anette Åkesson, 4 p.
27. Ing-Britt Jönsson, 3 p.
28. Yvonne Carlsson, Pia Boman, Börje Carlsson, 2 p

Kategori fem:
31. Marianne Johansson Sturk, Primrose, Mia Juliusson, Eva Johansson, 1 p.
35. Övriga, 0 p. 😊

Kategori sex/Titlar:
Ju fler segrar – desto större procentchans att vinna.
Ingen Vinnare, 4 (utom tävlan)
Anki Arvidson, 3
Znogge, 1
Gunnel Moberg, 2
Gunilla Wahlberg, 1
Eva Rohlén, 1

Kategori sju/ Årtalet då fotot togs:
1. Eva Rohlén, 2 p.
2. Wiolettan, 1 p.
3. Anki Arvidson, 1 p.
4. Gunnel Moberg, 1 p.
5. Lisbeth Åhlskog, 1 p.
6. Thomas Petersson, 1 p.
7. Anette Åkesson, 1 p.
8. Laila Larsson, 1 p.
x. Ingen Vinnare, 3 p. (utom tävlan)

Kategori åtta/Jultema – 11 av 24 kort, redovisas ett i taget:
1. Znogge, 26 p.
2. Anki Arvidson, 25 p
3. Ditte Akker, 23 p.
4. Gunnel Moberg, Lena Wik, 16 p.
6. Minton, 12 p.
7. Wiolettan, Eva-Lotta, Eva Rohlén, 11 p.
10. Gunilla Wahlberg, 10 p.
11. Thomas Petersson, Lisbeth Ahlskog, 9 p.
13. Laila Larsson, 8 p.
14. Beppan, 7 p.
15. Åse Holmander Mehlin, Anette Åkesson, Marie Kristoffersson, Ethel Hedström, 6 p.
19. Sven-Arne Petersson, Susie på Stjärnarve, Börje Carlsson, Kerstin Cecilia, 5 p.
23. Gun Toresson, Annika Sohlin, Ing-Britt Jönsson, Cecilia Ottosson, 4 p.
27. Pia Boman, Eva Johansson, Johan Abrahamsson, 2 p.
30-36. Primrose, Maj Johansson, Yvonne Carlsson, Mia Juliusson, Anne Bondin, Martin Lidén, Katarina Olofsson, 1 p.

Kategori nio/1-30 på främmande språk:
Tävlingsdag är fredagen den 30 november.
Information om tid och regler lades in i ett blogginlägg söndagen den 11 november. Den med flest rätt först vinner en Skrap-Kryss.

Ps. Regler & information. Tryck här!
https://bosseliden.wordpress.com/2018/10/18/i-november-vid-den-har-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Annonser