Det händer att jag glömmer … 😉
När jag kom hem en sommardag berättade Lizette att hon höll på att smälta min Coca cola zero på balkongen.
”Smälta? Vadå min? Står det mitt namn på den? Möjligtvis kunde den varit Robban Brobergs.”
Lizette lät sig inte distraheras.
”Burken som du antagligen la in i frysen igår kväll”, svarade hon med en syrlig mammaröst.
Jag krävde inte att eventuella fingeravtrycken skulle kontrolleras. (Visste att jag inte brukar ha vantar på mig inomhus) Burken hade spruckit och Lizette hade kunnat lyfta ut allt i ett stycke. Hon sa att drycken smakade som vanligt. Drack den med sugrör. Extra isbitar behövde hon knappast lägga i. 🙂 Snacka om återanvändning.
Detta fick mig att tänka på när jag och min klasskompis Pelle skulle ut till nattklubben Natti Natti i Tylösand en sommarkväll. Jag beställde en taxi och min härliga kompis tog under tiden ett eget initiativ i köket. Tydligen ville han att den sista ölen skulle vara iskall. Därför la han in flaskan i frysen. För ovanlighetens fanns det en ledig taxi i närheten och vi fattiga studenter kutade ut till parkeringen. När vi flera timmar senare trötta kom tillbaka till min lägenhet möttes vi i köket av glassplitter, klibbigt golv och en vidöppen frysdörr. Det blev Pelle som fick fixa det på egen hand, för jag sa Natti Natti. 😉 efter jag gentilt plockat fram skyffel, hink och trasor till honom.
Kul minne efteråt – men vid upptäckten blev jag faktiskt lite putt och tyckte det var slarvigt. Varför kom jag just nu att tänka på ordspråket ”Man ska inte kasta glas när man själv sitter … 😉
Har du också gjort en liknande tabbe?
Ps. Denna månbild fick aldrig vara med ”sist”.
Inte jag men min kusin! Inför en större fest, tror det var nyår, lade han ut ett antal flaskor i bilens bagage redan kvällen innan! Samtliga hade spruckit under natten och någon hamnade i onåd 😉
Trevlig kväll!
Undra vem. 😉 Det sägs att man lär av sina misstag. Jag tror aldrig att han kommer att göra om det eller glömmer det. Kul efteråt. 🙂
Kram
Det kommer han inte att göra! Har fått äta upp det alltför många gånger 😉
Kram
Stackare. 🙂
Visst är det bra att lägga in det man ska dricka i frysen bara man inte glömmer bort det.
Lämnade du honom att städa upp Bosse ?
Men du fixade lite hjälpmedel iallafall hehe.
Men är det inte glashus?
Man ska inte kasta glas när man själv sitter i glashus?
Nåväl.
Ha en jättefin fredag nu.
Själv ligger jag i soffan och glor på Tv:n.
Fredagskram.
Eller är det ”stenhus” ??……hmm……
Nu blev jag rådvill hehe
Eller är det Legohus? 😉 och sagohästen Legolas har lekt för mycket. Kan också vara systern LegoGLAS.
Mitt minne är som en guldfisks. Jag lever ständigt farligt. Snart vågar ingen lämna mig ensam hemma.
Hoppas jag somnade snabbt. Minns inte.
Stoppa bara inte in något i TV:n.
Kram
Det är sånt man kan skratta åt efteråt …och dessutom blev det ett trevligt inlägg på din blogg 😀 Trevlig helg!
Redan nästa morgon var öl-episoden en härlig skröna. 🙂
Tack. Jag önskar dig detsamma.
Nåt så tokigt kan jag inte erinra mig att jag har gjort. Men åldern tar ju ut sin rätt och jag tar mig friheten att glömma allt för tokiga saker.
Sv: Det var inte helt fel, som du skrev. Jag fick faktiskt en blomsterbukett till idag.
Jag får ju tacka för komplimangen, att jag ser ut som nybliven pensionär. Men det är jag ju med råge.
Kram/Gilla
Det är bra med den friheten. Jag brukar dra till med ibland. 😉
Vem vet. Det dyker kanske upp fler saker nästa vecka.
Ärligt talat är det mycket svårt att tro när man ser bilderna. Var stolt för det. När man ex. ser gamla kort från förr såg de som fyllde femtio år mycket äldre ut än de som gör det nu. Beror på frisyr, kläder och ”hårdare” arbetsliv.
Kram
Senast idag! Svårt få kallt vatten på jobbet och jag vill alltid ha kallt vatten på mitt skrivbord. In med flarrorna i frysen. Där jag glömde dem. Det handlade om fyra timmar. Inget bubbelvatten. Plastflaskor, som tur var. Den ena flaskan hel, den andra sprucken. Som tur var inte allt för mycket att städa upp. Kram
Då kom du ganska lindrigt undan. Ibland kan jag bli rädd för mig själv och fundera på hur det kommer att bli när jag blir äldre. Jag är alltid bergis på att jag kommer att komma ihåg vad jag gjorde för en stund sedan och tänker göra lite senare. Sedan går jag iväg och … det börjar dofta …. Helgkram Bosse
Men många skratt blir det. I alla fall efteråt. Kramis
😀
Jag känner absolu igen mig! Hade för att fira ett lite mer ”högtidligt tillfälle! lagt in en fin cahampagneflaska i frysen. Glömde bort den, ja, resten har jag nog förträngt….
Kram!
Förträngningsmekanismen är bra att ta till. Tack för ditt bidrag. 🙂 Jag kan inte riktigt skylla på ålder för jag har gjort det i de flesta åldrar. Bosse Lidénare som vi kallar dem på hemmaplan. Solveig säger ibland att jag smittat henne.
Helgkram Bosse
Jag blir mest fascinerad av att en burk cola i frysen spricker och blir nästan nyfiken på att testa, men det ska jag nog låta bli…. Jodå, visst kan tabbar hända, vi hade ett flak Öl i bagaget förra sommaren när vi skulle åka till Öland…en burk hade gått sönder och bilen doftade öl och det kändes ju inte helt fräscht…. 🙂
Önskar dig en finfin helg 🙂
Kram
Gör det. 😉 Är inte lika dramatiskt och farligt som med flaskor. Burkarna är rätt tunna och den sväller rejält när isen vill ha makten. Vet inte hur många timmar det tar.
Fast det är värre med sur mjölk tycker jag.
Kram och tack. 🙂
Tabbe? Jag? Sällan gosse 😉
Härlig bild av månen!!!!
Hm! Jag tror dig inte Ezter. 🙂
Tack. Vila nu upp dig i helgen. Du har tvättförbud. 🙂
Tabbe? Nja. Men jag vet dem som tappat sitt gröna datakort bland gurkorna hemmavid, som lagt plånboken i frysen och nattlinnet i brödburken. Sant, det var inte jag. Men några andra 😉 jag har säkert gjort något jag glömt 😉
Kram ❤
Ibland är det skönt att kunna glömma. 🙂
Lördagskram Bosse
Jodå dricka och öl har man glömt i frysen! Man har typ lite bråttom att frysa ned… och så glöms det bort. Några gånger har det spruckit ja.
Skönt att veta att man inte är ensam. 🙂
Nix den tabben har jag inte gjort!! Jag har gjort så många andra!!………………….Alltför många tappar det sociala umgänget med människor De håller sig till mobilt umgänge . lagom är som sagt bäst Kram!
Man måste variera tabbarna. 🙂
Lagom anses ofta är ett trist ord. I det här fallet tror jag det är förnuftigt.
Kram
Härlig bild.
Kan inte komma på någon tabbe:).. Men säkert finns det nog någon.
Trevlig lördagskväll
Kram gun
Tack Gun! 🙂 Det är kanske bäst att tysta ner dem och inte skylta hej vilt på en blogg. 🙂
Önskar dig en fin söndag.
Kram Bosse
Nääääää! Tabbar gör jag aldrig 😉 hi hi
Vad skönt att läsa. 🙂